Ogrodnictwo

CERTYD znakomicie sprawdza się przy uprawach wieloletnich i całorocznych, a także przy ściółkowaniu roślin i podsypkach. Może być stosowany do uprawy roślin ozdobnych w skrzyniach, wiaderkach, rękawach foliowych, a także jako dodatek w uprawach gruntowych i doniczkowych (zewnętrznych i tradycyjnych).

Może być wykorzystywane do wypełnienia form kształtowania terenu (pagórków, skarp, nasypów, nierówności itp.). Jego mały ciężar nie powoduje osiadania podłoża, a struktura pozwala swobodnie łączyć elementy nasypów oraz innych konstrukcji.

CERTYD jest:

  • Bezpieczny dla ludzi, roślin i zwierząt;
  • Odporny na warunki atmosferyczne;
  • Trwały i wielokrotnego zastosowania;
  • Mrozoodporny i o właściwościach termoizolacyjnych – chroni system korzeniowy przed przemarzaniem jak i przegrzewaniem;
  • Nie wchodzi w reakcje chemiczne z nawozami, odżywkami czy kawasami,
  • Doskonały jako element „małej architektury”

Drenaże roślin w doniczkach

Jako warstwa drenażowa CERTYD (w handlu detalicznym sprzedawany jest także jako groszek ogrodniczy) może być stosowany do uprawy roślin ozdobnych w skrzyniach, wiaderkach, rękawach foliowych, a także w uprawach gruntowych.
W doniczkach warstwę certydu należy ułożyć na dnie do objętości około 1/3 naczynia, a następnie doniczkę uzupełnić ziemią.
Przy podlewaniu należy doniczkę napełnić wodą do wysokości ¼ naczynia.

Spulchnianie ziemi uprawnej

Jeżeli ziemia uprawna jest zbyt zwięzła, można ją wymieszać CERTYD-em. Dodanie kruszywa spowoduje spulchnienie ziemi i zapewni lepszy dostęp powietrza oraz wody do systemu korzeniowego rośliny. Ponadto takie rozwiązanie zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody. Rośliny rosnące na terenach miejskich, takie jak krzewy i drzewa w chodnikach, często mają niedobór wody i powietrza. Aby rozwiązać ten problem, kruszywo CERTYD można także umieścić w rękawach jutowych w narożu wykopu.

Podsypki pod roślinami

CERTYD doskonale nadaje się do ściółkowania terenu wokół roślin. Przed jego zastosowaniem należy usunąć warstwę gruntu na głębokość od 5 do 10 cm. W miejsce usuniętej ziemi należy wysypać CERTYD. W związku z tym, że nasze kruszywo jest bardzo lekkie, musi być otoczone wyższymi obrzeżami. Zastosowana warstwa kruszywa zapobiega porastaniu chwastów, a także odparowywaniu wody. Ponadto redukuje wahania temperatury i zapobiega przemarzaniu. Co również ważne: ładnie się prezentuje - dzięki swojemu brązowemu zabarwieniu kontrastuje z zielenią.

Uprawy bezglebowe (hydroponiczne)

Do hodowli wybieramy sadzonki, które nie miały wcześniej kontaktu z ziemią lub bardzo młode rośliny, które dotąd rosły w ziemi. Przed zasadzeniem rośliny, która uprzednio była w ziemi - należy ją bardzo dokładnie usunąć z systemu korzeniowego, następnie umieścić w doniczce całkowicie wypełnionej CERTYD-em. Warto również w doniczce umieścić wskaźnik poziomu wody, by wiedzieć, kiedy podlewać roślinę.